W przedszkolu Wesołe Skrzaty kładziemy duży nacisk na pracę terapeutyczną z dzieckiem ze spektrum autyzmu, z dzieckiem trudnym lub z różnymi dysfunkcjami. Wychodzimy z założenia że „im wcześniej tym lepiej”. Praca terapeutyczna rozpoczęta w wieku trzech lat daje zdecydowanie większe efekty rozwoju, niż rozpoczęcie jej z tym samym dzieckiem w wieku pięciu lub sześciu lat. Dziecko w tym wieku jest szczególnie podatne na terapię. W związku z tym chcemy ten czas wykorzystać najefektywniej. Jest to możliwe dzięki dobrej współpracy zespołu specjalistów, tj. psychologa, pedagoga, logopedy oraz fizjoterapeuty. Dzięki takiemu podejściu, a także wdrażaniu dzieci z zaburzeniami do życia przedszkolnego, do szeroko rozumianej integracji, dziecko jest lepiej przygotowane do pełniejszego udziału i funkcjonowania w kolejnych etapach edukacyjnych.
Praca z pedagogiem ma na celu dostrzeganie w jakich dziedzinach dziecko potrzebuje wsparcia i zapewnianie mu możliwości do rozwoju przez zajęcia korekcyjno – kompensacyjne.
CELE PRACY Z DZIECKIEM:
- rozwijanie mowy i wzbogacenie słownictwa
- zapamiętywanie i różnicowanie bodźców słuchowo-wzrokowych
- rozwijanie pamięci słuchowej i słuchu fonematycznego
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej
- rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej
- zachęcanie do współdziałania z innymi dziećmi
- pozytywne wzmacnianie dziecka
WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU
DLA KOGO? KIEDY?
JEŚLI PAŃSTWA DZIECKO URODZIŁO SIĘ :
- przedwcześnie
- w zagrożonej ciąży
- z niedotlenieniem
- uzyskało po urodzeniu niską ilość punktów w skali Apgar
- chcielibyście się upewnić, że rozwój dziecka jest prawidłowy
W ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju prowadzone są zajęcia terapii psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej oraz rehabilitacji ruchowej. Z zajęć tych mogą korzystać dzieci i ich rodziny od chwili stwierdzenia niepełnosprawności do momentu podjęcia przez dziecko nauki w szkole. Zajęcia są prowadzone indywidualnie lub w grupach liczących dwoje lub troje dzieci (które ukończyły 3 rok życia).
CO WCZESNE WSPOMAGANIE UMOŻLIWIA DZIECKU?
- poprawę stanu zdrowia
- wstrzymanie pogłębiania się niepełnosprawności
- kontakty z rówieśnikami
- wykorzystanie własnego potencjału
- rozwój psychiczny, fizyczny, mentalny
CO WCZESNE WSPOMAGANIE UMOŻLIWIA RODZICOM?
- wsparcie psychologiczne
- opracowanie kompleksowego programu wsparcia rozwoju dziecka
- uzyskanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności
- przygotowanie do roli osoby wspomagającej rozwój dziecka
- dostrzeganie mocnych stron swojego dziecka i stwarzanie mu jak najlepszych warunków rozwoju
OPIEKA PSYCHOLOGICZNA
Żeby możliwe było indywidualne podejście oraz wsparcie Państwa dziecka istotne jest poznanie jak kształtuje się jego rozwój w różnych istotnych obszarach. Dzięki wspólnej zabawie psycholog może określić umiejętność naśladowania, sprawność motoryczną, sprawność manualną i inne umiejętności potrzebne w dalszej edukacji przedszkolnej, a później szkolnej.
Profil Psychoedukacyjny (PEPr) jest to narzędzie diagnostyczne stosowane przez psychologów oraz pedagogów. Daje nam możliwość sprawdzenia poziomu funkcjonowania dzieci w wieku żłobkowym oraz przedszkolnym. Jest przeznaczony zarówno dla dzieci rozwijających się prawidłowo, jak również dla dzieci z trudnościami rozwojowymi. Za pomocą tej metody możemy przyjrzeć się takim sferom funkcjonowania dziecka jak: naśladowanie (podstawa w dziecięcym uczeniu się), mała motoryka (sprawność ręki), duża motoryka (sprawność fizyczna) – obie wpływają na rozwój mowy, komunikacja i mowa czynna, funkcje poznawcze (myslenie, uwaga, rozumowanie), koordynacja wzrokowo-ruchowa (jak ręka współdziała ze wzrokiem) oraz percepcja (odbiór bodźców wzrokowych, słuchowych itp.). wszystkie sfery wpływaja na siebie nawzajem i są podstawą sprawnego funkcjonowania dziecka wśród rówieśników, zdobywania informacji o świecie, a także sukcesów w środowisku przedszkolnym i szkolnym.